Register of Governor Interests

Name of Governor Category Appointing body Term of office End of office Register of Business Interests
Mrs Elizabeth Holmes Headteacher Ex-officio Duration of post End of post Declaration of Interests 2018/2019
Staff Governor (1)
Mr Jason Gathercole Staff  Staff election 4 years  16.10.2021 Declaration of Interests 2018/2019
LA Governor(1)
Mr Paul Jones Local Authority Councillor  4 years 17.07.2022

 Declaration of Interests 2018/2019

Parent Governors (1)
Mrs Rachel Wakefield Parent Parent/carer election 4 years  19.11.2020 Declaration of Interests 2018/2019
Co-opted Governors (5)
Mrs Ros Bridges Co-opted Governing Body 4 years  12.02.2023 Declaration of Interests 2018/2019
Mrs Allison Edwards Co-opted Governing Body 4 years  12.02.2023 Declaration of Interests 2018/2019
Mr David Lucas-Garner Co-opted Governing Body 4 years  14.06.2020 Declaration of Interests 2018/2019
Mrs Marie-Claire Wigley Co-opted Governing Body 4 years 14.06.2020  Declaration of Interests 2018/2019
Rev. Stuart Howes Co-opted Governing Body 4 years 19.03.2022 Declaration of Interests 2018/2019
Foundation Governors (2)
Rev Andrew Knight Foundation Diocese of Lichfield 4 years  12.02.2023 Declaration of Interests 2018/2019
Mrs Debbie Sharp Foundation Diocese of Lichfield 4 years  03.11.2021 Declaration of Interests 2018/2019